Artikkel "Mis on coaching"

Olles igapäev coachingu keskel ning kohtudes erinevate inimestega, pean tunnistama, et jään vahel hätta coachingu olemuse ning tegeliku mõju seletamisega. Seda mitte selle pärast, et ma ei tea, mis coaching on, vaid seda pigem see tõttu, et coachingu mõju ning kasutusala on nii suur ja lai, et kiirelt ning üheselt vastata, et ka küsija või vestluspartner mõistaks seost oma võimalike vajadustega ning coahingu saadava kasuga, on väga raske.
Mäletan siiani seda tunnet, kui võtsin vastu otsuse piiluda lähemalt coachingu tehnikat ning panin ennast kirja tasuta caochingut tutvustavale lühikoolitusele. Mäletan siiani, et segadus sinna minnes ja tegelikul ka sealt lahkused oli suur. Kindlasti ei saanud ma sellel hetkel veel päris täpselt aru, mis see on, aga õnneks huvi midagi uut õppida oli alles. Kuid mäletan väga hästi, kui olin coachingu koolituse teisel päeval. Ma nägin arvatavasti välja selline suurte silmadega kass, kes oli saanud meeletu energia laengu. Ma vist ei pilgutanud silmi ka, lihtsalt ahmisi kogu uut teadmist. Teadsin täpselt, et see on mulle. See olen uus mina ja kui palju ma saan selle uue teadmisega ennast, oma lähedasi, sõpru, tuttavaid, kliente, ettevõtjaid jne toetada. See oli lihtsalt võimas.
Täna aga oskan kindlasti võrrelda oma teadmisi või uskumusi coachingust enne tutvumiskoolitust, peale tutvumiskoolitust ja peale coachingu põhjaliku kursuse läbimist ning need kolm kogemust on kõik väga erinevad. Julgen oma kogemusest väita, et mul polnud ikka õrna aimugi, mis see coaching on ning milline mõju sellel tegelikult on ja kui paljud inimesed seda vajavad. See on võimas, palju võimsam, kui keegi oskab ette kujutadagi. Kuid ainult kogemus annab selle reaalse kasu ja tegeliku väärtuse. Seega julgelt soovitan, kes vähegi coahingu vastu huvi tunneb, andke endale võimalus ja proovige vähemalt kolm coachingu kohtumist ehk sessiooni ning te näete, mis mõju selle teile ja teie elule on.
Aga mitte selles ei tahtnud ma täna kirjutada, vaid sellest, et kuidas siis coachingut seletada kiirelt ning lihtsalt inimesele, kellel puudub otsene kogemus!
Selleks, et selgust tuua otsustasin kirjutada aegajalt küsimuste ning vastuste vormis mõned artiklid. Täna panen siis kirja esimese küsimused, mida on mulle esitatud ja millele olen püüdnud vestluste käigus vastata. Loodan, et mõni küsimus ning selle vastus vastab ka sinu küsimusele ning arenguootusele.

Kui avardad ennast, siis Sa avardad oma horisonti, oma valikuid, oma võimalusi, oma potentsiaali!                   — John C. Maxwell —

Mis on coaching?
See on hea ja vast ka kõige olulisem küsimus, kuid üks ühele vastata on väga raske. Nii palju, kui on inimesi ning nende vajadusi kasvada, areneda, muutusi luua, on ka erinevaid definitsioone ehk vastuseid. Sinu vajadus võrdub sinu coachingu definitsioon.
Võibolla on kõige lihtsam seletada seda protsessi ning coachitava tulemuste ehk väärtust. Coachingu sessioon kestab üldiselt 35 kuni 40 minutit. Mõnel erandkorral natukene kauem, see sõltub lahendamist vajava küsimuse kasutatavast tehnikast. Mõned ülesanded, kui nii võib neid nimetada, võtavad lihtsalt kauem aega. Coachingu sessioonil on kindel ülesehitud ehk algus ja lõpp. Coacheri eesmärk on seda protsessi juhtida, suunata ja jälgida, et coachitav liiguks enda poolt püstitatud eesmärgi ja lahenduse poole. Coachitav saab coachingu käigus alati uue vastuse, lahenduse, eesmärgi, väärtuse ehk selle, mille järgi ta tuli. Sageli on saadud kogemus suurem, kui esmalt soovitu, sest iga coahingu protsess võib avada uusi eesmärke, võimalusi ja suundi. See midagi keegi soovib on väga personaalne ja inimeste põhiselt erinev, seega ka väärtust ehk lahendus, mida coachitav saab, väga erinevaid. Coachitav püstitab alati oma teema, küsimise, eesmärgi ise ning sessioonide käigus leiab neile ka vastused või lahendused. Coaching on protsess, kus inimene „kaevab“, otsib enda sees küsimusi ja vastused.

Kellele on coaching mõeldud?
Coaching on mõeldud kõigile, kes tunnevad, et tahavad liikuda jõudsalt, enesekindlat ning süsteemselt oma eesmärkide, sihtide, soovide ja vajaduste poole. Soovid, sihid ja vajadused võivad olla nii isiklikud, kui ka tööalased. Samuti ei ole coachitaval mingit vanusepiirangut. Ainukene tingimus on, et coachitav peab tahtma, et teda coahitakse. See on protsess kuhu coach ei saa kedagi sundida.

Kellele ei ole coaching mõeldud?
Coaching ei sobi inimesele, kes vajab mõnda muud tuge või abi nagu näiteks psühholoog, arst, terapeut jne. Lisaks ei anna coacher nõu ega jaga uusi teadmisi, selleks on mentorid ja koolitajad. Tõsi küll, paljud coacherid on lisaks ka koolitajad, mentorid või terapeudid, kuid neid protsesse hoitakse tugevalt lahus. Kuid, kui leiate coacheri, kellel on pädevust sind toetada ka teistes külgedes, siis kindlasti soovitan neid coachingu sessiooni väliselt kasutada. Peamiselt tegeleb coach ikkagi inimese sisemiste eesmärkide ning arengu kasvatamisega ja seda alati tulevikuvõtmes.

Mis teemal saab coachida?
Coachida saab tõesti igal teemal, mis on suunatud tulevikku ning loob inimesele uute väärtust. Kindlasti on siinkohal kõige lihtsam tuua mõni näide. Näiteks eneseareng, sh õppimine, kool, koolitused, töö, hobid, ettevõtlus, tervislik, kolimine, isikuomaduste arendamine, tööalaste oskuste kasvatamine jne. Neid võib nimetada ka eesmärkideks. Lisaks võib coach aidata otsuseid langetada, nagu näiteks uus versus vana töökoht, säilitada töökoht või kaotada töökoht, kolida välismaale või jääda Eestisse, minna tallinna või tartu ülikooli, olla suhtes või vallaline jne. Caochida saab ka suhteid, näiteks leida vastuseid ning võimalusi, kuidas hoida abielu, luua uusi sõprussuhteid, luua uusi kogukondi, teha paremat meeskonnatööd, olla parem juht jne. Ühesõnaga coachida saab kõike, kõike mida tunned, et tahad arendada ning muuta ja ka kõike seda, mida sa täna veel ei teadvusta, et tahad muuta ning arendada. Coaching on protsess, kus iga sessioon avardab sinu võimluste silmaringi ja kasvatab kaugele nägemise oskust.

Millal ei ole mõtet coachida?
Coachida ei ole mõtet siis, kui sa oled 100% oma eluga rahul. Kõik on täpselt nii nagu olema peab ning elad just oma unistuste elu. Sinu teadmised, hobid ja igapäeva tegevused jne on täpselt need, millest oled unistanud. Kuhugi ei ole kasvada ega areneda. Kui elad sellist elu ,mille paremaks muutmine ei ole kuidagi võimalik, siis coachingul ei ole mitte mingisugust mõtet, eesmärki ega väärtust. Kui see nii ei ole, siis võib coahing luua sulle midagi suurt ja ilusat!

Loodan, et need väiksed mõtted, küsimused ja vastused andsid sulle kallis lugeja parema ülevaate coachingust, kui võimsast enesearengu tööriistast. Kui tunned siiski, et segadus on veel suur aga huvi coachingu vastu tärkas, siis ära muretse. Võta minuga lihtsalt ühendust ja räägime lähemalt. Peale tutvust, saad ise otsustada, kas see on sulle. Palun ära unusta, et coaching on vabatahtlik, seega karta ei ole Sul midagi!

Koos kasvamise nimel,

Sinu coach ja koolitaja,
Marita Pitk