Artikkel "Enesekindlus"

Olen koolitusklassis kuulnud sadu häid ja inspireerivaid mõtteid, plaane ja äriideid, kuid kahjuks väga sageli ei saa need plaanid mitte kunagi teoks. Olen sageli märganud ennast juurdlemas, et mis on see kuri uss, mis sööb ära meie tahte midagi teha?

Arvan, et olen leidnud vastuse, see on meie nõrk või isegi puudulik enesehinnang. Kui lubate teeme väikse katse. Palun sul praegu kohe öelda üks omadussõna, mis sind iseloomustab kõige paremini. Ütle seda kohe. Ära mõtle, lihtsalt ütle.

Nüüd mõtle korraks oma sõna peale ning vaata, kas sinu sõna on positiivne või negatiivne? Tundub kummaline aga just see sõna iseloomustab sinu mõtteid hetkel sinust sulle kõige enam. Positiivne sõna on sinu enesekindluse nurgakivi ja negatiivne sõna enesekindluse hävitav katk. Kui nüüd juhtus, et sinu sõna oligi negatiive, siis ära muretse. Paljudel inimestel on enesehinnang endast negatiivne ja see ei ole otseselt Sinu ega nende süü, sest sageli on selle põhjuseks meid ümbritsev keskkond, varasem kasvatus ja võibolla ka hetkel ümbritsev lähikond.

Raamatud „The Answer“ autorid John Assaraf ja Murray Smith kirjutavad oma teoses nii, et seitsmeteistkümne aastaseks saamise hetkeks oleme kuulnud „Ei, sa ei suuda“ keskmiselt 150 000 korda ja „Jah, sa suudad“ umbes 5000 korda. See on 30-nd „ei“-d iga „jah“-i kohta. See omakorda rajab tugeva vundamendi uskumusele „Ma ei suuda“.

Kuid sa saad seda kõik muuta. Sa pead lihtsalt usukuma, et sul on kõik ressursid ja oskused oma unistuste elu elamiseks olemas. Need tuleb lihtsalt „Ma ei suuda“ ahelatest päästa. Luba ma esitan sulle veel ühe küsimuse. Kui sa teaksid, et sind saadab sinu tegemistes alati edu, kas sa siis alustaksid oma unistuste poole püüdlemist? Kui jah, siis unusta „Ma ei suuda“ ja keskendu sellele, millist elu sa tahad elada, millist ennast sa tahad näha. Sa võid alustada näiteks sellest, et valid endale uue positiivne omadussõna. Ütle seda endale iga päev, kui ärkad, ütle seda mitu korda, kui oled tööl. Kindlasti ütle seda paar korda, kui lähed magama. Ütle seda nii kaua ja nii sageli, kui usud seda iga oma keharakuga.

Neid nippe, kuidas enesekindlust tõsta on väga palju, kuid peamine on see, et sa teaksid. Kõik vajalikud ressursid oma unituste saavutamiseks on sul endal olemas. Lihtsalt usu endasse!

Kui sul tekkis minu artiklid lugedes väike soov enda arengusse veel rohkem panustada, siis kutsun sind tutvuma coachingu imelise tehnikaga. Pakun sulle võimalust kogeda edu maitset. Võta kaasa üks oma suur unistus ja tule vaata, milline on sul elus siis, kui sa oled selle saavutanud. See on imeline tunne, mida kogedes mõistad, et Sa oled selleks võimeline ning hirmud ei maksa enam midagi!

 

Autor Marita Pitk